Program:
Ziua 1: plecare spre Iasi; vizita Palatul Culturii ( in limita timpului disponibil tipografia lui Dosoftei sau Biserica Trei Ierarhi); cazare la hotel/pensiune in Iasi sau in zona;
Ziua 2: mic dejun; deplasare spre Cricova unde vom face turul cramei pe strazile subterane, sectia de maturizare a vinurilor de marca, sectia de producere a Spumantului clasic, Colectia Nationala, Sali de degustare si vizitarea cinematografului cu degustarea unui pahar de sampanie. Excursia include si degustarea a 3 sortimente de vin cu o gustare ( nuci / biscuiti/ apa minerala), deplasarea cu trenuletul prin galeriile subterne si ghid pe tot parcursul vizitei. (165 LEI).
Retur la Chisinau unde vom vizita un magazin de desfacere a unei fabrici de bomboane renumita in Europa.
Optional seara se va servi cina festiva cu mancaruri calde pe platou (aprox. 10 feluri) tuica, bere, vin, bauturi racoritoare si muzica live (175 LEI);
Cazare la hotel de 4*.
Ziua 3: mic dejun; scurt popas la cel mai mare mall din Chisinau (shopping), deplasare spre Vatra Dornei; cazare cu mic dejun si cina in zona;
Ziua 4: mic dejun; deplasare spre casa.
Tariful include:
- 3 nopti cazare cu mic dejun la Hotel/ Pensiune 3* / 4* (camere duble): 1 noapte cazare cu mic dejun zona Iasi, 1 noapte cazare cu mic dejun in Chisinau, 1 noapte cazare cu mic dejun si cina zona Vatra Dornei.
- transport autocar clasificat standard international;
- insotitor de grup
Optional:
- cina festiva cu mancaruri calde pe platou (aprox. 10 feluri) tuica, bere, vin, bauturi racoritoare si muzica live (175 LEI);
Tariful nu include: intrarile la obiectivele turistice, unele activitati sau servicii cu plata pe perioada sederii la hotel (ex: minibar), plata mijloacelor de transport in comun (daca va fi cazul), asigurarea medicala si storno, taxele de oras care se vor achita la hotel in ziua sosirii, serviciile de ghizi locali (daca va fi cazul), mesele (care/daca nu sunt mentionate in program).
Orase cu imbarcare gratuita: Hunedoara, Deva, Orastie, Targu Mures, Medias, Sighisoara, Sibiu, Sebes, Alba Iulia, Fagaras, Brasov, Sfantul Gheorghe, Covasna, Targu Secuiesc.
Conditii partaj:
- PARTAJ GARANTAT : 10% din valoarea totală a pachetului turistic.
TuriÈ™tii care optează pentru partajul garantat beneficiază de siguranÈ›a că nu vor trebui să achite suplimentul de single în cazul în care agenÈ›ia de turism nu reuÈ™eÈ™te să completeze partajul. Acest tip de ofertă garantează că turistul va fi plasat în cameră dublă cu alt turist de acelaÈ™i sex, iar dacă agenÈ›ia nu reuÈ™eÈ™te să găsească un alt partener pentru partaj, turistul este cazat in camera de o persoana si nu va fi necesar să plătească suplimentul de single.
-PARTAJ NEGARANTAT:
AgenÈ›ia de turism nu oferă nicio garanÈ›ie privind completarea partajului. Turistii care optează pentru partajul negarantat vor fi notificaÈ›i cu cel puÈ›in 2 zile înainte de data plecării cu privire la faptul dacă s-a reuÈ™it completarea partajului È™i în cazul în care nu s-a găsit un partener de cameră, vor fi informaÈ›i despre necesitatea achitării suplimentului de single.
Note si conditii generale de calatorie:
- Pretul este calculat pentru un grup de minim 40 de persoane. In cazul unui grup mai mic de 30 de persoane se va achita un supliment de neintrunire grup minim.
- Agentia isi rezerva dreptul de a anua programul daca nu se vor inscrie minim 25 de persoane pana nu mai tarziu de 15 zile calendaristice inainte de inceperea programului
 - Tarifele afisate în program pentru intrările la obiectivele turistice, pot suferi modificari.
- La solicitarea unui grup organizat, programul turistic se poate reprograma si adapta in functie de serviciile solicitate de catre liderul de grup.
- Agentia isi rezerva dreptul de a face mici schimbari de traseu si cazari, dar care insa nu afecteaza cu nimic pretul si programul turistic.
- Repartizarea locurilor in autocar se efectueaza in functia ordinea de inscrierea la acest program incepand cu bancheta numarul 4. Pentru banchetele 1, 2 si 3 se va percepe un supliment de 10% din valoarea excursiei (in limita locurilor disponibile). Pentru loc pe ultima bancheta din autocar se ofera o reducere de 5% din valoarea excursiei (in limita locurilor disponibile).
- Nominalizarea exacta a hotelurilor se va face cu 10 zile inainte de plecare.
- Data limita pentru ultimele informatii privind conditiile de efectuare a excursiei este cu 15 zile inainte de plecare.
- Rezervarile si inscrierile se fac in baza unui acont de minim 30 %.
- Agentia de turism recomanda incheierea asigurarii STORNO, care prevede restituirea banilor cand nu se mai poate participa la excursie (conform conditiilor impuse de firma de asigurari), precum si incheierea asigurarii de sanatate.
- Nerealizarea programului din vina unor turisti nu implica raspunderea agentiei. Ex.: nerespectarea orelor de desfasurare a programului anuntate de ghid, fumatul in autocar, atitudine necivilizata, jignitoare la adresa personalului de bord, etc.
- Clasificarea hotelurilor este in conformitate cu reglementarile din tarile respective.
- Intrucat legislatia din tarile vizitate nu permite decat ghizilor din aceste tari (ghizi locali) sa ghideze in muzee si la celelalte obiective turistice, ghidul roman va face o prezentare in autocar si va asigura traducerea explicatiilor date de ghidul local in situatia in care grupul de turisti hotaraste angajarea acestuia.
- -Repartizarea locurilor in autocar se efectueaza in functia ordinea de inscrierea la acest program incepand cu bancheta numarul 4. Pentru banchetele 1, 2 si 3 se va percepe un supliment de 10% din valoarea excursiei (in limita locurilor disponibile). Pentru loc pe ultima bancheta din autocar se ofera o reducere de 5% din valoarea excursiei (in limita locurilor disponibile).
- Obectivele turistice incluse in program vor fi vizitate doar din exterior, fara acces in interior in cadrul turului organizat. Vizitarea interioara este optionala si poate fi realizata in timpul liber, pe cont propriu.
- Agentia de turism organizatoare (turoperatoare) isi rezerva dreptul de a efectua modificari programului (efectuandu-l in integralitatea lui) si a serviciilor (autocar, hotel, restaurant, etc.), oferind servicii similare.
1 EUR | 4.9772 RON |
1 USD | 4.6173 RON |
1 GBP | 5.9711 RON |
1 PLN | 1.1861 RON |